Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

dokarmianie ptaków zimą

dokarmianie ptaków zimą

Sezon zimowy powoli możemy uznać za otwarty. Za nami są już pierwsze przymrozki
i opadu śniegu. Niektórzy z nas pewnie zastanawiają się czy już dokarmiać ptaki, czy jeszcze nie. Przecież na niektórych krzewach wiszą jeszcze owoce, śniegu nasypało niewiele i na dodatek utrzymywał się bardzo krótko. Otóż warto pamiętać, że jeżeli chcemy ptakom pomagać, a nie szkodzić, to tak naprawdę z dokarmianiem powinniśmy poczekać, aż będzie naprawdę zimno
i będzie śnieg. Dopiero takie warunki mogą uniemożliwić ptakom znalezienie pokarmu. Będą to działania, które nie zakłócają ich naturalnego rytmu, a zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalne migracje niektórych gatunków.

Natomiast jeżeli już rozpoczniemy dokarmianie ptaków to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Ustawiamy karmnik w miejscu bezpiecznym, z daleka od drogi, legowiska psa. Zadbajmy o to by w jego sąsiedztwie znalazło się jakieś drzewo lub krzew – miejsce gdzie ptaki będą mogły usiąść i schować się przed drapieżnikami, ale też żeby umożliwić im swobodne wzbicie się w powietrze. 

2. Zadbajmy o poidełko ze świeżą wodą.

3. Dbajmy o czystość karmnika.

4. Nie sypmy za dużo karmy, żeby jej nadmiar się nie zepsuł.

5. Nie używajmy soli i chleba.

Nasuwa się zatem pytanie czym dokarmiać?

Otóż ptaki dokarmiamy ziarnami: słonecznika, prosem, czarnuszką, płatkami owsianymi, orzechami łuskanymi lub suszonymi owocami (niekandyzowanymi). Jeżeli chcemy powiesić słoninę pamiętajmy by nie była solona i żeby nie wisiała dłużej niż 2 tygodnie. Nawet jeżeli ptaki jej nie zjedzą należy ją wyrzucić, bo po tym czasie tłuszcz może zjełczeć.  Dobrym rozwiązaniem są także gotowe tzw. ptasie pyzy – czyli kulki, w składzie których znajduje się tłuszcz z dobrze dobraną mieszanką nasion.

Ważne: ptaki dokarmiamy regularnie!!!

A do kiedy???

Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny, najpóźniej w kwietniu. I robimy to powoli zmniejszając ptakom ilość wykładanej karmy.

Warto dodać, że dokarmiamy nie tylko małe ptaki przy karmnikach, ale też te większe, jak łabędzie czy kaczki. Zasada jest taka sama… póki nie ma dużych mrozów i śniegu najlepiej nie dokarmiać. Jeżeli już bardzo chcemy „rzucić” ptakom coś do jedzenia to pamiętajmy by nie był to chleb, ponieważ zawiera m.in. kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, powodując zaburzenia mikroflory układu pokarmowego, a tym samym osłabienie organizmu. Odpowiednim pokarmem dla ptaków wodnych mogą być ugotowane warzywa, pokrojone bez dodatków soli, albo ziarna zbóż. Należy pamiętać by nie wrzucać pokarmu do wody, ponieważ ulegnie w niej zepsuciu i możemy wówczas zaszkodzić, a nie pomóc.