Wydawca treści Wydawca treści

LASY REGIONU

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

       Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 754 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 634 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 618 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

 

      ·         Przeciętna lesistość 30,5%,

·         Przeciętna zasobność drzewostanów na 1ha 245m3,

·         Przeciętny roczny przyrost 3,7m3 /ha,

·         Przeciętny wiek drzewostanów 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

 

 

Udział siedlisk leśnych:

 borowe 56 %

 lasowe 27 %

 górskie 16 %

 olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

 sosna, modrzew 66,4 %

 I klasa 13,5 %

 świerk 6,3 %

 II klasa 17,4 %

 dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

 III klasa 19,8 %

 brzoza 5,7 %

 IV klasa 16,3 %

 buk 7,7 %

 V klasa 13,6 %

 jodła, daglezja 1,6 %

 VI klasa i starsze 7,9 %

 pozostałe 4,1 %

 

   Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w siedemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%.Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

dokarmianie ptaków zimą

dokarmianie ptaków zimą

Sezon zimowy powoli możemy uznać za otwarty. Za nami są już pierwsze przymrozki
i opadu śniegu. Niektórzy z nas pewnie zastanawiają się czy już dokarmiać ptaki, czy jeszcze nie. Przecież na niektórych krzewach wiszą jeszcze owoce, śniegu nasypało niewiele i na dodatek utrzymywał się bardzo krótko. Otóż warto pamiętać, że jeżeli chcemy ptakom pomagać, a nie szkodzić, to tak naprawdę z dokarmianiem powinniśmy poczekać, aż będzie naprawdę zimno
i będzie śnieg. Dopiero takie warunki mogą uniemożliwić ptakom znalezienie pokarmu. Będą to działania, które nie zakłócają ich naturalnego rytmu, a zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalne migracje niektórych gatunków.

Natomiast jeżeli już rozpoczniemy dokarmianie ptaków to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Ustawiamy karmnik w miejscu bezpiecznym, z daleka od drogi, legowiska psa. Zadbajmy o to by w jego sąsiedztwie znalazło się jakieś drzewo lub krzew – miejsce gdzie ptaki będą mogły usiąść i schować się przed drapieżnikami, ale też żeby umożliwić im swobodne wzbicie się w powietrze. 

2. Zadbajmy o poidełko ze świeżą wodą.

3. Dbajmy o czystość karmnika.

4. Nie sypmy za dużo karmy, żeby jej nadmiar się nie zepsuł.

5. Nie używajmy soli i chleba.

Nasuwa się zatem pytanie czym dokarmiać?

Otóż ptaki dokarmiamy ziarnami: słonecznika, prosem, czarnuszką, płatkami owsianymi, orzechami łuskanymi lub suszonymi owocami (niekandyzowanymi). Jeżeli chcemy powiesić słoninę pamiętajmy by nie była solona i żeby nie wisiała dłużej niż 2 tygodnie. Nawet jeżeli ptaki jej nie zjedzą należy ją wyrzucić, bo po tym czasie tłuszcz może zjełczeć.  Dobrym rozwiązaniem są także gotowe tzw. ptasie pyzy – czyli kulki, w składzie których znajduje się tłuszcz z dobrze dobraną mieszanką nasion.

Ważne: ptaki dokarmiamy regularnie!!!

A do kiedy???

Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny, najpóźniej w kwietniu. I robimy to powoli zmniejszając ptakom ilość wykładanej karmy.

Warto dodać, że dokarmiamy nie tylko małe ptaki przy karmnikach, ale też te większe, jak łabędzie czy kaczki. Zasada jest taka sama… póki nie ma dużych mrozów i śniegu najlepiej nie dokarmiać. Jeżeli już bardzo chcemy „rzucić” ptakom coś do jedzenia to pamiętajmy by nie był to chleb, ponieważ zawiera m.in. kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, powodując zaburzenia mikroflory układu pokarmowego, a tym samym osłabienie organizmu. Odpowiednim pokarmem dla ptaków wodnych mogą być ugotowane warzywa, pokrojone bez dodatków soli, albo ziarna zbóż. Należy pamiętać by nie wrzucać pokarmu do wody, ponieważ ulegnie w niej zepsuciu i możemy wówczas zaszkodzić, a nie pomóc.