Widok zawartości stron Widok zawartości stron

ŁOWIECTWO

        

           W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

          Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie” z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się leśnicy oraz myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka

Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka

Notatka prasowa - zapowiedź VIII Wojewódzkiego Biegu Przełajowego o Puchar Borsuka

 

Gmina Murów jako organizator VIII Wojewódzkiego Biegu Przełajowego o Puchar Borsuka serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w biegu popularyzującym zdrowy tryb życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kampanię promującą gatunek Meles Meles (tzw. borsuk europejski).

Jak co roku, bieg odbędzie się na terenie zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu oraz ścieżkach leśno-polnych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Bieg odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.murow.pl w zakładce aktualności.

 

VIII Wojewódzki Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka realizowany jest w ramach projektu pn.: „Inwentaryzacja przyrodnicza parku w Gierałcicach, ochrona in situ w zabytkowym parku w Pokoju oraz działania edukacyjno promocyjne" wraz z zadaniem nr 7 Gminy Murów pt.: „Organizacja kampanii promujących gatunek Meles meles z Czerwoną Listą Gatunków Zagrożonych – The IUCN Red List of Threatened Species na terenie Województwa Opolskiego” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020, oś priorytetowa
V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 - ochrona różnorodności biologicznej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego