Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu Nr XXIV/193/88 z dnia 26 maja 1988r.; ostatnia zmiana granic --Rozporządzenie Nr P/14/2000, Wojewody Opolskiego, z dnia 17 maja 2000 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego Nr 33/00, poz. 173 z dnia 26 maja 2000 r.).

 

           W skład O Ch K – Lasy Stobrawsko – Turawskie wchodzi obręb Turawa oraz południowo – wschodnia część obrębu Jełowa (granicę zachodnią stanowi linia kolejowa Jełowa – Kluczbork). Obecnie powierzchnia całkowita O Ch K  Lasy Stobrawsko – Turawskie wynosi 118 367,00 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8185,58 ha).

W uchwale  WRN w Opolu tworzącej O Ch K zapisano, że „ wszelka działalność na terenach chronionych winna zachować specyfikę i walory krajobrazu poszczególnych obszarów, być zgodną z interesem ogólnospołecznym i wymogami ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, uwzględniać potrzebę stałego wzbogacania walorów przyrody i krajobrazu oraz zabezpieczać warunki dla wypoczynku i turystyki w sposób eliminujący ich uciążliwość dla środowiska przyrodniczego...".

W myśl postanowień ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu to obiekt pełniący poza funkcją przyrodniczo – ochronną funkcję turystyczno – rekreacyjną.

 

Mapa zasięgu obszaru chronionego krajobrazu znajduje się tutaj ->

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Za nami już pierwsze przymrozki i opady śniegu, w tym czasie powstaje pytanie czy powinno się już dokarmiać ptaki, a jeśli tak to czym należy je dokarmiać i kiedy zakończyć dokarmianie.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Najlepszą porą na rozpoczęcie dokarmiania ptaków jest późna jesień, podczas pierwszych opadów śniegu, które uniemożliwiają ptakom  łatwe żerowanie. Należy pamiętać aby początkowo wysypywać niewielką ilość pożywienia tak aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca żerowania i stopniowo ją zwiększać. Należy również pamiętać, że jeśli mamy bezśnieżną zimę to lepiej wówczas nie dokarmiać ptaków ponieważ doskonale powinny one dać sobie radę same.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać  naturalnie istniejącymi w przyrodzie produktami np.: ziarnami słonecznika, ziarnami dyni, zbożami, orzechami, kaszami, suszonymi owocami oraz słoniną. Dobrym rozwiązaniem jest również wieszanie zimowych kul tzw ,,ptasich pyz" w których składzie są tłuszcze, nasiona oraz orzechy.

Czym nie dokarmiać ptaków?

Ptaków nie należy dokarmiać produktami słonymi, spleśniałymi, zamokniętymi, zjełczałymi, nie ugotowanym pęczakiem i innymi ziarnami które mogą pęcznieć w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać bowiem , iż w czasie zimy takie produkty zostaną na pewno zjedzone przez ptaki ponieważ będą one głodne, ale mogą one przyczynić się do ich choroby.

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków należy zakończyć stopniowo na początku wiosny poprzez wykładanie coraz mniejszych dawek pokarmu tak aby ptaki zdążyły się przyzwyczaić, że w danym miejscu nie znajdą już  pożywienia.