Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu Nr XXIV/193/88 z dnia 26 maja 1988r.; ostatnia zmiana granic --Rozporządzenie Nr P/14/2000, Wojewody Opolskiego, z dnia 17 maja 2000 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego Nr 33/00, poz. 173 z dnia 26 maja 2000 r.).

 

           W skład O Ch K – Lasy Stobrawsko – Turawskie wchodzi obręb Turawa oraz południowo – wschodnia część obrębu Jełowa (granicę zachodnią stanowi linia kolejowa Jełowa – Kluczbork). Obecnie powierzchnia całkowita O Ch K  Lasy Stobrawsko – Turawskie wynosi 118 367,00 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8185,58 ha).

W uchwale  WRN w Opolu tworzącej O Ch K zapisano, że „ wszelka działalność na terenach chronionych winna zachować specyfikę i walory krajobrazu poszczególnych obszarów, być zgodną z interesem ogólnospołecznym i wymogami ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, uwzględniać potrzebę stałego wzbogacania walorów przyrody i krajobrazu oraz zabezpieczać warunki dla wypoczynku i turystyki w sposób eliminujący ich uciążliwość dla środowiska przyrodniczego...".

W myśl postanowień ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu to obiekt pełniący poza funkcją przyrodniczo – ochronną funkcję turystyczno – rekreacyjną.

 

Mapa zasięgu obszaru chronionego krajobrazu znajduje się tutaj ->

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna edukacja leśna

Jesienna edukacja leśna

Jesień jest cudowną porą roku do odwiedzenia lasu przez najmłodszych. Dzieci mogą wtedy zbierać opadające liście z drzew, szyszki, żołędzie i tworzyć z nich niesamowite prace plastyczne.

Dlatego zachęcamy wszystkich najmłodszych do uczestniczenia w zajęciach w ramach edukacji leśnej.

Zajęcia z edukacji leśnej są przeprowadzane w szkołach, przedszkolach, salach edukacyjnych a przede wszystkim w lesie.  Jest to  najlepsza forma edukacji leśnej. Podczas  zajęć odbywających się  właśnie w lesie  dzieci mogą doświadczyć prawdziwego kontaktu z przyrodą i poczuć się jej częścią. 

Podczas takiej wyprawy do lasu może się zdarzyć ,że dzieci mogą zobaczyć dziko żyjące zwierzęta leśne, takie jak np. sarna, dzik, lis czy zając. Dowiedzą się jak dane zwierzęta przygotowują się do zimy, na czym polega praca leśnika, po czym rozróżnić grzyby jadalne od tych niejadalnych, z jakiego powodu  drzewa zrzucają liście, a także dlaczego warto dbać o las.

Te i inne wrażenia zapewni nam wizyta w lesie.