Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie utworzony Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu Nr XXIV/193/88 z dnia 26 maja 1988r.; ostatnia zmiana granic --Rozporządzenie Nr P/14/2000, Wojewody Opolskiego, z dnia 17 maja 2000 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego Nr 33/00, poz. 173 z dnia 26 maja 2000 r.).

 

           W skład O Ch K – Lasy Stobrawsko – Turawskie wchodzi obręb Turawa oraz południowo – wschodnia część obrębu Jełowa (granicę zachodnią stanowi linia kolejowa Jełowa – Kluczbork). Obecnie powierzchnia całkowita O Ch K  Lasy Stobrawsko – Turawskie wynosi 118 367,00 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8185,58 ha).

W uchwale  WRN w Opolu tworzącej O Ch K zapisano, że „ wszelka działalność na terenach chronionych winna zachować specyfikę i walory krajobrazu poszczególnych obszarów, być zgodną z interesem ogólnospołecznym i wymogami ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, uwzględniać potrzebę stałego wzbogacania walorów przyrody i krajobrazu oraz zabezpieczać warunki dla wypoczynku i turystyki w sposób eliminujący ich uciążliwość dla środowiska przyrodniczego...".

W myśl postanowień ustawy o ochronie przyrody obszar chronionego krajobrazu to obiekt pełniący poza funkcją przyrodniczo – ochronną funkcję turystyczno – rekreacyjną.

 

Mapa zasięgu obszaru chronionego krajobrazu znajduje się tutaj ->

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomagać albo nie pomagać

Pomagać albo nie pomagać

POMAGAĆ ALBO NIE POMAGAĆ – OTO JEST PYTANIE.

Wiosna to idealny czas na aktywny wypoczynek w lesie, ale i czas, w którym zwierzęta wydają na świat swoje potomstwo. W zależności od gatunku okres przyjścia młodych jest różny np. młode zające przychodzą na świat już marcu, warto wiedzieć, że zające mogą mieć młode 3 lub 4 razy do roku, często w odstępach około dwóch miesięcy. U lisów okres ten przypada od kwietnia do maja, a w przypadku sarny i jelenia maj – czerwiec. Zatem w tym okresie spacerując po lesie może natknąć się na czyjeś maleństwo. Może nam się wydawać, że się zgubiło, bo jest samotne i na pewno potrzebuje pomocy. Otóż nic bardziej mylnego. U zwierząt to naturalne, że w ciągu dnia samice żerują i pozostawiają swoje młode bez opieki. Czasami jednak może się okazać, że nasza pomoc jest niezbędna. Jak należy postąpić gdy spotkamy młode zwierzę? Jak poznać, że potrzebuje naszej pomocy? Jak się zachować? Oto kilka wskazówek, postarajmy się je zapamiętać, a z pewnością nikomu nie zaszkodzimy.

Warto pamiętać, żeby nie zostawiać resztek naszego jedzenia w lesie  lub na łące - o śmieciach już nie wspominając. Nie zawsze to co nam nie szkodzi, nie będzie szkodzić także zwierzętom. Pamiętajmy by ich nie dokarmiać! Wiosna i lato to czas kiedy nie brakuje jedzenia w lesie! Nieświadomi możemy przyczynić się do chorób lub śmierci zwierzęcia.

Lista ośrodków rehabilitacji zwierząt jest dostępna pod adresem internetowym: http://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce

Dla województwa opolskiego podane są dwa ośrodki: w Suchodańcu i Piotrowicach Nyskich.