Wydawca treści Wydawca treści

Stobrawski Park Krajobrazowy (utworzony w 1999 r.)

  • Stobrawski Park Krajobrazowy utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego Nr P/11/1999 z dnia 28 września 1999 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego         Nr 38/99, poz. 255, z dnia 19 października 1999r.).

 

Na terenie Nadleśnictwa Turawa Stobrawski Park Krajobrazowy obejmuje swoim zasięgiem obręb Kuźnice Kluczborskie oraz północno - zachodnią część obrębu Jełowa.( teren na południowy – zachód od linii kolejowej Jełowa – Kluczbork do oddz. 186, następnie w kierunku północnym granicą oddz. 187, 188, 189, 190, 191 i zachodnią granicą oddz. 191, 207, 220, 231, 235, drogą leśną w kierunku południowym do drogi Jełowa – Dąbrówka Łubniańska, stąd drogą na zachód aż do jej wylotu z kompleksu leśnego; dalej na północ i zachód po granicy lasu do drogi Brynica – Grabczok). Powierzchnia całkowita SPK wynosi 52636,50 ha (w zarządzie tutejszej jednostki – 8882,44 ha).

Głównymi celami ochrony w SPK są:

  • zachowanie najcenniejszych fragmentów przyrody naturalnej, walorów krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego części Niziny Śląskiej,
  • zachowanie pełni różnorodności biologicznej oraz trwałości i równowagi procesów przyrodniczych,
  • przywracanie walorów naturalnych przekształconym siedliskom, zwłaszcza dolinom rzecznym, torfowiskom, lasom jaki i innym składnikom przyrody,
  • stwarzanie korzystnych warunków do prawidłowego funkcjonowania systemów przyrodniczych, ich trwałości i zdolności odtwarzania, zwiększanie świadomości ekologicznej lokalnych społeczności w zakresie konieczności zachowania całego bogactwa przyrodniczego jako dziedzictwa i dobra wspólnego.

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

szacowanie szkód

szacowanie szkód

UWAGA!

 

Zmiana MIEJSCA składania wniosków o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych, wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele oraz sarny.

 

W związku z kolejną nowelizacją prawa łowieckiego od dnia 23 sierpnia 2018 r. wniosek o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych należy składać do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego, a nie tak jak dotychczas do organu wykonawczego gminy właściwej (wójt, burmistrz) ze względu na miejsce ich wystąpienia.
Do Nadleśnictwa Turawa należy składać wnioski dotyczące szkód, które wystąpiły wyłącznie na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Kuźnice.

(art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2018 r., poz. 1507)

„Wniosek zawiera w szczególności:

  1. imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych;
  2. wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
  3. wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.”