Wydawca treści Wydawca treści

informacje ogólne

          Nadleśnictwo Turawa należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice.  Zgodnie z obowiązującym podziałem kraju na krainy i dzielnice przyrodniczo- leśne  położone jest w V Krainie Śląskiej , dzielnicy V Równiny Opolskiej, mezoregionie 5a Borów Stobrawskich. Rozciąga się na równinie opolskiej. Przepływa przez nią  Mała Panew- prawy dopływ Odry-rzeźbiąc dolinę. Nadleśnictwo mieści się na obszarze chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko – Turawskie i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie jednostki znajdują się zbiorniki wodne: Jezioro Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe i Jezioro Srebrne.                                                            

          Nadleśnictwo Turawa obejmuje 17 030 ha gruntów leśnych. Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Turawa znajduje się w obrębie województwa opolskiego i leży w zasięgu gmin: Turawa, Murów, Łubniany, Lasowice Wielkie, Zębowice. Jednostka graniczy z czterema innymi nadleśnictwami: od północy Kluczbork, od wschodu Olesno, od południa Opole, od zachodu Kup. Nadleśnictwo podzielone zostało na 11 leśnictw: Laskowice, Morcinek, Jełowa, Dąbrówka, Bukowo, Dębiniec, Zagwiździe, Kadłub Turawski, Bierdzany, Rzędów, Marszałki.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna edukacja leśna

Jesienna edukacja leśna

Jesień jest cudowną porą roku do odwiedzenia lasu przez najmłodszych. Dzieci mogą wtedy zbierać opadające liście z drzew, szyszki, żołędzie i tworzyć z nich niesamowite prace plastyczne.

Dlatego zachęcamy wszystkich najmłodszych do uczestniczenia w zajęciach w ramach edukacji leśnej.

Zajęcia z edukacji leśnej są przeprowadzane w szkołach, przedszkolach, salach edukacyjnych a przede wszystkim w lesie.  Jest to  najlepsza forma edukacji leśnej. Podczas  zajęć odbywających się  właśnie w lesie  dzieci mogą doświadczyć prawdziwego kontaktu z przyrodą i poczuć się jej częścią. 

Podczas takiej wyprawy do lasu może się zdarzyć ,że dzieci mogą zobaczyć dziko żyjące zwierzęta leśne, takie jak np. sarna, dzik, lis czy zając. Dowiedzą się jak dane zwierzęta przygotowują się do zimy, na czym polega praca leśnika, po czym rozróżnić grzyby jadalne od tych niejadalnych, z jakiego powodu  drzewa zrzucają liście, a także dlaczego warto dbać o las.

Te i inne wrażenia zapewni nam wizyta w lesie.