Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zastrzelono wilka

Zastrzelono wilka

Szanowni Państwo

Leśnicy swój zawód wykonują z zamiłowania do przyrody. Dlatego dla leśników jako przyrodników ochrona przyrody jest bardzo ważna. Poprzez pracę w środowisku leśnym w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dbają o środowisko, kształtują poziom różnorodności biologicznej biocenoz leśnych i pomnażają walory przyrodniczo – krajobrazowe. Poziom różnorodności biologicznej odnosi się przecież do systemów ekologicznych, specyfiki ich składu gatunkowego i opartej na nim równowagi biologicznej. Różne typy ekosystemów powstały w wyniku dopasowania się gatunków i liczebności ich populacji do struktury ekosystemu w określonych warunkach środowiska. Jednym z takich typów ekosystemów są właśnie ekosystemy leśne.

W ramach swoich działań leśnicy przykładają ogromną wagę do zachowania dziedzictwa narodowego, jakim są lasy z ich bogactwem gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Szczególną troską obejmuje się gatunki rzadkie i chronione, zwłaszcza ujęte w Polskich Czerwonych Księgach. Z ogromnym niepokojem przyjmujemy wieści o znalezieniu każdego martwego osobnika objętego ochroną gatunkową.

Również fakt zastrzelenia wilka (Canis lupus) w miniony piątek 15 listopada 2019 roku przez myśliwego obcokrajowca bardzo nas – leśników zmartwił. Jako, że jest to gatunek ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt niezwłocznie podjęliśmy działania w myśl obowiązujących procedur. Wilk w tej Księdze jest zaliczony obok rysia i niedźwiedzia do gatunków niższego ryzyka, ale bliskich zagrożeniu.

Z uwagi na zaistniałą sytuację i miejsce zdarzenia powiadomiliśmy Państwową Straż Łowiecką, Stobrawski Park Krajobrazowy, Dyrekcję Ochrony Środowiska i Policję. Służby te od razu zajęły się sprawą. Policja przesłuchała świadków i prowadzi postępowanie. Żywimy przekonanie, że zastrzelenie wilka okaże się działaniem niezamierzonym. Holenderski myśliwy, który zastrzelił wilka brał udział w polowaniu zbiorowym, którego organizatorem jest biuro polowań współpracujące z Lasami Państwowymi od wielu lat. Osąd sprawy pozostawiamy profesjonalnym służbom prowadzącym postępowanie w sprawie.