Wydawca treści Wydawca treści

KOMPLEKSOWY PROJEKT ADAPTACJI LASÓW I LEŚNICTWA DO ZMIAN KLIMATU – ZAPOBIEGANIE, PRZECIWDZIALANIE ORAZ OGRANICZENIE SKUTKÓW ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH Z POŻARAMI LASÓW

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych                  z pożarami lasów"

Planowany okres realizacji: 2016-2022 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.

Cele uzupełniające:

rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,

szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,

dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,

skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na:

rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń,  w tym:

budowę i modernizację dostrzegalni przeciwpożarowych (124 szt.)

zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów  (171 szt.)

doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (36 szt.)

budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)

wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:

zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)

 

Wartość projektu

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 304 301,88 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych wyniosła  246 910, 03 zł

Kwota dofinansowania z funduszu europejskiego wyniosła 209 873,53 zł

 

Nadleśnictwo Turawa  w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji  lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" zmodernizowało w roku 2021 dostrzegalnię przeciwpożarową  w leśnictwie Jełowa.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Za nami już pierwsze przymrozki i opady śniegu, w tym czasie powstaje pytanie czy powinno się już dokarmiać ptaki, a jeśli tak to czym należy je dokarmiać i kiedy zakończyć dokarmianie.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Najlepszą porą na rozpoczęcie dokarmiania ptaków jest późna jesień, podczas pierwszych opadów śniegu, które uniemożliwiają ptakom  łatwe żerowanie. Należy pamiętać aby początkowo wysypywać niewielką ilość pożywienia tak aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca żerowania i stopniowo ją zwiększać. Należy również pamiętać, że jeśli mamy bezśnieżną zimę to lepiej wówczas nie dokarmiać ptaków ponieważ doskonale powinny one dać sobie radę same.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać  naturalnie istniejącymi w przyrodzie produktami np.: ziarnami słonecznika, ziarnami dyni, zbożami, orzechami, kaszami, suszonymi owocami oraz słoniną. Dobrym rozwiązaniem jest również wieszanie zimowych kul tzw ,,ptasich pyz" w których składzie są tłuszcze, nasiona oraz orzechy.

Czym nie dokarmiać ptaków?

Ptaków nie należy dokarmiać produktami słonymi, spleśniałymi, zamokniętymi, zjełczałymi, nie ugotowanym pęczakiem i innymi ziarnami które mogą pęcznieć w przewodzie pokarmowym. Należy pamiętać bowiem , iż w czasie zimy takie produkty zostaną na pewno zjedzone przez ptaki ponieważ będą one głodne, ale mogą one przyczynić się do ich choroby.

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków należy zakończyć stopniowo na początku wiosny poprzez wykładanie coraz mniejszych dawek pokarmu tak aby ptaki zdążyły się przyzwyczaić, że w danym miejscu nie znajdą już  pożywienia.