Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka

Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka

Notatka prasowa - zapowiedź VIII Wojewódzkiego Biegu Przełajowego o Puchar Borsuka

 

Gmina Murów jako organizator VIII Wojewódzkiego Biegu Przełajowego o Puchar Borsuka serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w biegu popularyzującym zdrowy tryb życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kampanię promującą gatunek Meles Meles (tzw. borsuk europejski).

Jak co roku, bieg odbędzie się na terenie zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu oraz ścieżkach leśno-polnych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Bieg odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.murow.pl w zakładce aktualności.

 

VIII Wojewódzki Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka realizowany jest w ramach projektu pn.: „Inwentaryzacja przyrodnicza parku w Gierałcicach, ochrona in situ w zabytkowym parku w Pokoju oraz działania edukacyjno promocyjne" wraz z zadaniem nr 7 Gminy Murów pt.: „Organizacja kampanii promujących gatunek Meles meles z Czerwoną Listą Gatunków Zagrożonych – The IUCN Red List of Threatened Species na terenie Województwa Opolskiego” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020, oś priorytetowa
V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 - ochrona różnorodności biologicznej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego