Wydawca treści Wydawca treści

zima2013

zima2013

Dodał: Irena Kurek Dodano: Cz, 21 lut 2013 10:57

 

 


Zima w lasach Nadleśnictwa Turawa rzadko bywa tak śnieżna i bajecznie biała. Zazwyczaj dominują w czasie jej trwania różne odcienie szarości, ciemnej, zimowej zieleni igieł drzew iglastych i pozostałe na dębach czy bukach suche, poszarzałe liście.

 

Tym razem, po obfitych opadach śniegu las pokryła biała pierzyna. Znając realia i krótkoterminową prognozę pogody, należy spodziewać się szybkiego stopienia śniegu a zwłaszcza jego opadu z koron drzew na skutek powiewów wiatru i coraz cieplejszych promieni słońca.

 

Do wiosny z jej pastelowymi kolorami kwiatów i soczystą zielenią liści pozostało jeszcze co najmniej kilka tygodni. Cieszmy się więc umiarkowanym chłodem z odrobiną białego, świeżego śniegu.

 

Zdjęcia polecam szczególnie tym turystom, którzy rzadko zapuszczają się do lasu na krótkie zimowe spacery, wypoczynek czy weekendowe wypady. Jesienny grzybowy i czerwcowy jagodowy las skąpany w zieleni, jaki znamy z wycieczek w okresie wegetacji różni się i to bardzo od tego, w którym na codzień pracują turawscy leśnicy w okresie zimowym.

 

Zdjęcia i tekst Henryk Ostrowski

Inżynier Nadzoru

tel.: 696 422 091;

e-mail: <henryk.ostrowski1@lasy.katowice.gov.pl>


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

dokarmianie ptaków zimą

dokarmianie ptaków zimą

Sezon zimowy powoli możemy uznać za otwarty. Za nami są już pierwsze przymrozki
i opadu śniegu. Niektórzy z nas pewnie zastanawiają się czy już dokarmiać ptaki, czy jeszcze nie. Przecież na niektórych krzewach wiszą jeszcze owoce, śniegu nasypało niewiele i na dodatek utrzymywał się bardzo krótko. Otóż warto pamiętać, że jeżeli chcemy ptakom pomagać, a nie szkodzić, to tak naprawdę z dokarmianiem powinniśmy poczekać, aż będzie naprawdę zimno
i będzie śnieg. Dopiero takie warunki mogą uniemożliwić ptakom znalezienie pokarmu. Będą to działania, które nie zakłócają ich naturalnego rytmu, a zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalne migracje niektórych gatunków.

Natomiast jeżeli już rozpoczniemy dokarmianie ptaków to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Ustawiamy karmnik w miejscu bezpiecznym, z daleka od drogi, legowiska psa. Zadbajmy o to by w jego sąsiedztwie znalazło się jakieś drzewo lub krzew – miejsce gdzie ptaki będą mogły usiąść i schować się przed drapieżnikami, ale też żeby umożliwić im swobodne wzbicie się w powietrze. 

2. Zadbajmy o poidełko ze świeżą wodą.

3. Dbajmy o czystość karmnika.

4. Nie sypmy za dużo karmy, żeby jej nadmiar się nie zepsuł.

5. Nie używajmy soli i chleba.

Nasuwa się zatem pytanie czym dokarmiać?

Otóż ptaki dokarmiamy ziarnami: słonecznika, prosem, czarnuszką, płatkami owsianymi, orzechami łuskanymi lub suszonymi owocami (niekandyzowanymi). Jeżeli chcemy powiesić słoninę pamiętajmy by nie była solona i żeby nie wisiała dłużej niż 2 tygodnie. Nawet jeżeli ptaki jej nie zjedzą należy ją wyrzucić, bo po tym czasie tłuszcz może zjełczeć.  Dobrym rozwiązaniem są także gotowe tzw. ptasie pyzy – czyli kulki, w składzie których znajduje się tłuszcz z dobrze dobraną mieszanką nasion.

Ważne: ptaki dokarmiamy regularnie!!!

A do kiedy???

Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny, najpóźniej w kwietniu. I robimy to powoli zmniejszając ptakom ilość wykładanej karmy.

Warto dodać, że dokarmiamy nie tylko małe ptaki przy karmnikach, ale też te większe, jak łabędzie czy kaczki. Zasada jest taka sama… póki nie ma dużych mrozów i śniegu najlepiej nie dokarmiać. Jeżeli już bardzo chcemy „rzucić” ptakom coś do jedzenia to pamiętajmy by nie był to chleb, ponieważ zawiera m.in. kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, powodując zaburzenia mikroflory układu pokarmowego, a tym samym osłabienie organizmu. Odpowiednim pokarmem dla ptaków wodnych mogą być ugotowane warzywa, pokrojone bez dodatków soli, albo ziarna zbóż. Należy pamiętać by nie wrzucać pokarmu do wody, ponieważ ulegnie w niej zepsuciu i możemy wówczas zaszkodzić, a nie pomóc.