Wydawca treści Wydawca treści

zima2013

zima2013

Dodał: Irena Kurek Dodano: Cz, 21 lut 2013 10:57

 

 


Zima w lasach Nadleśnictwa Turawa rzadko bywa tak śnieżna i bajecznie biała. Zazwyczaj dominują w czasie jej trwania różne odcienie szarości, ciemnej, zimowej zieleni igieł drzew iglastych i pozostałe na dębach czy bukach suche, poszarzałe liście.

 

Tym razem, po obfitych opadach śniegu las pokryła biała pierzyna. Znając realia i krótkoterminową prognozę pogody, należy spodziewać się szybkiego stopienia śniegu a zwłaszcza jego opadu z koron drzew na skutek powiewów wiatru i coraz cieplejszych promieni słońca.

 

Do wiosny z jej pastelowymi kolorami kwiatów i soczystą zielenią liści pozostało jeszcze co najmniej kilka tygodni. Cieszmy się więc umiarkowanym chłodem z odrobiną białego, świeżego śniegu.

 

Zdjęcia polecam szczególnie tym turystom, którzy rzadko zapuszczają się do lasu na krótkie zimowe spacery, wypoczynek czy weekendowe wypady. Jesienny grzybowy i czerwcowy jagodowy las skąpany w zieleni, jaki znamy z wycieczek w okresie wegetacji różni się i to bardzo od tego, w którym na codzień pracują turawscy leśnicy w okresie zimowym.

 

Zdjęcia i tekst Henryk Ostrowski

Inżynier Nadzoru

tel.: 696 422 091;

e-mail: <henryk.ostrowski1@lasy.katowice.gov.pl>


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki XXII submisji drewna szczególnego

Wyniki XXII submisji drewna szczególnego

W dniu 15 listopada br. w siedzibie Nadleśnictwa Turawa miało miejsce rozstrzygnięcie XXII Submisji Drewna Szczególnego, na której wystawiono ponad 1266 m3 drewna z 13 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Na składzie w Jełowej wyeksponowano 1032 losy w trzech gatunkach drewna: DB, JS oraz Md. Tradycyjnie najwięcej wystawiono dęba 1062 m3  (84% całości oferty), jesiona - prawie 192 m3 (15% całej masy) oraz 8 szt. modrzewia.W submisji udział wzięło 11 oferentów: 3 firmy zagraniczne w tym dwie z Czech i jedna z Austrii oraz 8 przedsiębiorców krajowych.Ilość złożonych ofert 5-krotnie przewyższała masę drewna w przypadku dęba oraz 4-krotnie w przypadku modrzewia. Sprzedano całość wystawionego surowca. Średnia cena surowca dębowego wyniosła 2685 zł/m3. W ofercie znalazły się także 74 sztuki dębowe zawierające odłamki metalu, za które uzyskano średnią ceną 2282 zł/m3. Za jesiona uzyskano średnią cenę 895 zł/m3, w tym 420 zł/m3 za losy z odłamkami metalu. W przypadku modrzewia osiągnięto średnią cenę 1727 zł/m3, w tym za los z odłamkami metalu 1913 zł/m3. Średnia cena osiągnięta na submisji wyniosła ogółem 2405 zł/m3. Najdroższą sztuką okazał się los dębowy (o miąższości 4,12 m3) z Nadleśnictwa Tułowice, za który zapłacono 4576 zł/m3.