Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienna edukacja leśna

Jesienna edukacja leśna

Jesień jest cudowną porą roku do odwiedzenia lasu przez najmłodszych. Dzieci mogą wtedy zbierać opadające liście z drzew, szyszki, żołędzie i tworzyć z nich niesamowite prace plastyczne.

Dlatego zachęcamy wszystkich najmłodszych do uczestniczenia w zajęciach w ramach edukacji leśnej.

Zajęcia z edukacji leśnej są przeprowadzane w szkołach, przedszkolach, salach edukacyjnych a przede wszystkim w lesie.  Jest to  najlepsza forma edukacji leśnej. Podczas  zajęć odbywających się  właśnie w lesie  dzieci mogą doświadczyć prawdziwego kontaktu z przyrodą i poczuć się jej częścią. 

Podczas takiej wyprawy do lasu może się zdarzyć ,że dzieci mogą zobaczyć dziko żyjące zwierzęta leśne, takie jak np. sarna, dzik, lis czy zając. Dowiedzą się jak dane zwierzęta przygotowują się do zimy, na czym polega praca leśnika, po czym rozróżnić grzyby jadalne od tych niejadalnych, z jakiego powodu  drzewa zrzucają liście, a także dlaczego warto dbać o las.

Te i inne wrażenia zapewni nam wizyta w lesie.